kampanya-banner

Siyah Dökme Çaylar

Limit:
21 sonuçtan 1 ile 21 arası görüntüleniyor.

 

 

Ülkemizde Doğu Karadeniz Bölgesinde yetiştirilen çay, uygulanan işleme göre çeşitlere ayrılır. Dünyada önde gelen çay çeşitleri; siyah çay, yeşil çay, oolong çayı ve beyaz çaydır. Ülkemizde en çok tüketilen ve sevilen çay çeşidi, siyah dökme çaydır. Halk arasında, demleme çay veya  toz çay olarak ta bilinen dökme çay ağırlıklı olarak siyah çay olarak üretilir.

Yeşil yapraklı bodur çay bitkisinin renginin siyaha dönüşmesi de çaya uygulanan işlemde saklıdır. Çay bahçelerinden toplanan taze yaş çay yaprakları, soldurma, kıvırma, oksidasyon, kurutma ve tasnif gibi işlemlere tabi tutulur. Çay üretim prosesleri arasında en önemlilerinden olan oksidasyon, diğer bir adıyla fermentasyon,  dökme çayda istenen renk, burukluk, parlaklık, koku, aroma ve tadının oluşmasını sağlar. Oksidasyon neticesinde çay yaprağının yeşil rengi bakır kırmızısına dönüşürken, hoş bir aroma oluşur. Dökme çayın kalitesinin oluştuğu aşama da oksidasyon aşamasıdır. Tüm bu aşamalardan sonra tadını, rengini, aromasını alan dökme çay, çay severlerin tüketimine hazır hale gelir.  

Çay üretimi için daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Dökme çayın ülkemizdeki yeri şüphesiz ki herhangi bir içeceğin veya tüketim maddesinin ötesindedir. Dünyada çay tüketim verilerine bakıldığında Türkiye kişi başı 3,5 kg çay tüketimi ile, dünyda1. sıradadır. Çay, ülkemizde zamanın ve mekanın da ötesindedir; öyle ki, her yerde her daim içilebilen tek içecektir. Dünyada çayın en çok tüketildiği ülkenin Türkiye olması herhalde başka türlü açıklanamaz.

Bunun bilinci ile hareket eden OFÇAY Türk halkı tarafından kendisine verilen sorumluluğun bilinci ile büyük bir aşkla çay üretimini gerçekleştirmektedir. Çayın yetiştirilmesinden, toplanmasına, fermantasyonundan paketlenmesine ve hatta ince belli bardaklarda servisine kadar geçen her süreçte büyük bir özenle çalışmaktadır. OFÇAY çayın en iyi rengini, aromasını ve tadını alması için 32 yıldır çalışmaktadır.

Çayın hayatınıza sıcaklık, canlılık, huzur, keyif, katması dileğiyle…

 

 

 

Mail grubumuza üye olarak fırsatlar ve yeniliklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

cayic.com markasıdır.

Çayiç © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır

Yandex.Metrica