Poşet Çaylar

Limit:
18 sonuçtan 1 ile 18 arası görüntüleniyor.

 

 

Poşet çay denilince hem bardak poşet çay hem de demlik poşet çay kastedilir. Adından da anlaşılacağı gibi bardak poşet çaylar bir bardakta veya fincanda çayı demleme imkanı sağlar. Poşetin ucunda bağlı olan iplik, demleme işlemini daha da kolaylaştırır. Bu iplik sebebiyle bardak poşet çaylara halk arasında ‘sallama çay’ da denir. Demlik poşetin dökme çaydan farkı, siyah dökme çayın belirli bir gramajda poşetin içine konulmasıdır.

1990’lı yıllarda Türkiye çay pazarına giren poşet çaylar, pratik kullanımı sebebiyle rağbet görürken, bazı tüketiciler tarafından tercih edilmemektedir. Hem tat olarak alışılagelmiş Türk  dökme çayından farklı olması hem de kullanılan poşet çay filtresine tereddütlü yaklaşım tercih edilmeme sebepleri arasında sayılabilir.

Poşet çayın avantajları:

Demlik poşet çay kullanımı, demlenecek çay miktarının ayarlanması dökme çaya göre daha kolay olduğu için her geçen gün, özellikle çalışan kişiler tarafından,  giderek artmaktadır. Ek olarak, tüketildikten sonra demliğin temizlenmesi dökme çaya göre çok daha kolaydır. Kısaca demlik poşet çay hem vakit kazandırır hem de pratiklik sağlar.

Bardak poşet çayların içine konulan çay veya bitki ufaltılarak suya temas edecek olan yüzeyi artırılır. Böylece daha kısa sürede daha yoğun dem elde edilirken, ufalanan çay veya bitkinin çayda bulanıklık yaratması çay poşeti veya çay filtresi sayesinde engellenmiş olur. Böylece ateşte demlemeye gerek kalmadan çok daha hızlı şekilde sıcak bir çay içme imkanı sağlanır. Diğer çay çeşitlerinden farklı olarak, ateşe maruz bırakılmadan, sıcak suda 3-4 dakikada demlendiği için ‘sallama çay’ olarak bilinen bardak poşet çaylar, zamanla yarışan genç nüfus tarafından ve çalışan kişiler tarafından tercih edilir.

Poşet Çay zararlı mı?

Poşet çay filtresi internette yazılanların aksine faydalıdır. Özellikle bitki ve meyve çaylarında açıkta satılan ürünlerin kurutmadan önce ayıklama, yıkama vb. işlemlerden geçirilip geçirilmediği bilinmediği gibi gerekli analizlerin yapılıp yapılmadığı da bilinmemektedir. Üstelik günümüzde her geçen gün artan toksit atık, ağır metaller, radyasyon yükü göz önüne alındığında, bu bitkilerin mutlaka analiz edilmesi gerekir. Poşet Çayın, hem dış etkenlerden korunması hem de analizleri yapılan bitkilerden üretilmesi, fermentasyon, kurutma gibi çay üretim aşamalarından sonra yine aynı özen ve hassasiyetle paketlenip tüketciye ulaşmasının tek yolu ambalajlı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylı ürünleri kullanmaktır.

 Poşet çayların filtre kağıdı  -poşet ambalajı- yağmur ormanlarında yetişen doğal ABACA bitkisinin liflerinden ve selülözden, herhangi bir kimyasal işlem uygulanmadan, hazırlanmaktadır.  Sıcak suda erimemesinin nedeni ise lifli yapısından dolayı maksimum 105 santigrat  dereceye kadar dayanıklı olmasıdır.

Ofçay, demlik poşet çaylarda kapama işlemini sıcak çene yani ısıyla  gerçekleştirir, herhangi bir kimyasal yapıştırıcı kullanılmaz. Bardak poşet çaylarda ise kapama işlemi soğuk çene yani baskı ile geçmeli kapama sistemiyle gerçekleştirilir, yine yapıştırma işleminde herhangi bir kimyasal kullanılmamaktadır. Bu sebeple poşet çaylar sağlıklı ve güvenlidir.

Ofçay,  bardak poşet çaylarında tel zımba yerine gıda kodeksine daha uygun olan iplik dikiş sistemi kullanarak çay sektörüne öncülük etmiştir.

Ofçay markalı tüm poşet çaylarda; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından izinli, Uluslar arası standartlara ve yönetmeliklere uygun ve Türk gıda kodeksinde gıda ile temas eden kağıt ve karton malzemelerde referans alınan değerlere  uygun hammadde kullanılmaktadır. Kısaca,  insan sağlığına zararlı herhangi bir bileşen kullanılmadığı için poşet çaylar rahatlıkla tüketilebilir.

Mail grubumuza üye olarak fırsatlar ve yeniliklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

cayic.com markasıdır.

Çayiç © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır

Yandex.Metrica