Organik Çay Üretimi


Organik Tarım:(Ekolojik Tarım) kavramı üzerinde herkes tarafından kabul görmüş net bir tanım olmamakla birlikte, yaygın olarak kullanılan tanımı; kendine özgü prensip ve yöntemleri olan, doğaya ve insan sağlığına zarar vermeden, üretimde kimyasal ilaç, sentetik gübre, hormon uygulamaları vb. verim arttırıcı yöntemler kullanılmadan, her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir diyebiliriz.

 

1970’li yıllarda ilk kez Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde başlamış ve daha sonra diğer ülkelere yayılmış Organik Tarım faaliyetleri, Türkiye’de ise ilk olarak 1985 yılında Ege Bölgesinde üzüm üretimiyle başlamıştır.

 

Organik çay üretimi ise, ilk olarak 1986 yılında Sri Lanka’da gerçekleşmiştir. Günümüz organik çay üretici ülkeler arasında başta Sri Lanka olmak üzere Çin, Japonya, Şili, Tanzanya, Kenya, Malawi ve Arjantin yer almaktadır.

 

Organik Çay Üretimi: Türkiye’de Rize ve Trabzon illerinde yapılan organik çay üretiminde, öncelikle çay tarımı için ayrılan arazilerin yerleşim alanlarının dışında, ana yollardan uzak, kirletici atıklar içeren akarsu ve yer altı sularından etkilenmeyecek bir mesafede tamamen izole edilmiş alanlarda olması ve çevrelerinin herhangi bir vasıtanın girmeyeceği şekilde ağaçlarla kaplı olması gerekmektedir. Organik çay üretimi için gerekli olan diğer ekolojik şartlar; rakımın deniz seviyesinden en az 700 metre yüksekte olması, yıllık sıcaklık ortalamasının 18-20oC, ortalama günlük güneş ışınının 4 saat, yıl boyu minimum yağışın 1600 mm, nispi nemin % 70-90, toprak PH’ının 4,5-5,5 olması olarak sıralayabiliriz.
 
 
Tüm bunlara ek olarak uygun arazide organik çay üretimine başlamadan önce, toprağın ve bitkinin istenilen hale gelmesi için 3 yıllık bir süre gerekmektedir.

 

 

Organik Bahçelerin Filizi Ofçay Bilene

 

 

Ofçay Bilene, 2007 yılında Trabzon’un Of ilçesine bağlı Yaniga olarak bilinen bölgede 26 üretici ile 70 dekar alanda üretilmeye başlanmıştır. Bu bölgenin deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık olarak 800m civarında olup, Doğu Karadeniz bölgesinin genç ve aromatik çaylıklarının olma özelliğine sahiptir. Yerleşim alanı olarak ise mezere olarak tabir edilen köy ile yayla arasında kalan, ormanlık alanları yaylalara göre daha fazla olan bir bölgedir.

 

 

Ofçay Bilene üretim sürecinde öncelikli olarak bağımsız sertifikasyon kuruluşu olan Orser ile sözleşme imzalanarak çay bahçeleri organik kapsama alınmış ve üreticiler organik çay üreticiliği hakkında bilgilendirilmiştir. Bu sürecin tamamı Tarım Bakanlığı gözetiminde gerçekleşmiştir. İlk 3 yıl organik tarıma geçiş olarak tamamlandıktan sonra 2010 yılı itibariyle Ofçay Bilene tüketicilere sunulmuştur.

 

 

 

Organik üretimimiz, her yıl Tarım Bakanlığı ve Orser tarafından alınan yaş çay ve kuru çay numunelerinin bağımsız laboratuvarlarda organik tarım yönetmeliği kapsamında analiz edilmesiyle düzenli olarak denetlenir. Analizler organik tarım yönetmeliği şartlarına uygun çıkarsa üretim onaylanarak organik ürün belgesi yenilenir.

 

 


Mail grubumuza üye olarak fırsatlar ve yeniliklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

cayic.com markasıdır.

Çayiç © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır

Yandex.Metrica