Çaya Kısa Bir Bakış


Çay kelimesinin birbirleriyle bağlantılı olarak 3 farklı anlamı var...
 *Bir bitkiyi tanımlar: Bilimsel (botanik) adı Camellia Sinensis olan, aromalı yaprakları suda bekletilerek uyarıcı bir içecek elde edilen Asya kökenli bir ağaç.
*Bu ağacın yaprak ve filizlerini tanımlar: Çay ağacının yapraklarının, belirli üretim aşamalarından geçtikten sonra demlenmesiyle hazırlanan içecek.Yani bildiğimiz, içtiğimiz siyah çay.
* Başka bitki-meyvelerden, demlenerek yapılan içeceklere verilen genel ismi tanımlar: Ihlamur, papatya vb. bitki ve meyvelerin kendilerinin ya da özlerinin, sıcak suyla demlenmesiyle elde edilen içecekler.
 
Çay ağacı, her zaman yeşil kalan, beyaz çiçekli bir ağaçtır. Hızlı büyür ve 3 yıl sonra hasada uygun hale gelir. 100 ya da daha fazla yaşa kadar büyüyebilir, doğada gelişmeye bırakıldığında uzun bir ağaç haline gelebilir, ancak hasat işlemi güçleştiği ve verim düştüğü için çiftçiler ağaçlarını kısa boyda tutar. Bu nedenle, çay ağacı toprağa yakın yükseklikte tutularak budama işleminden geçer.
 
 
Çayın yapısı: Çay yapraklarının içeriğinde %1-4 oranında kafein, %10-24 oranında tanen, az miktarda uçucu yağ bulunur. Çaya uyarıcı etki sağlayan kafein, çay demlenme sırasında suya geçebilen öğelerin başında gelir ve demlenme süresi uzadıkça kafein miktarı da artar. Çayın buruk tadını ve rengini tanen, kokusunu ise uçucu yağlar verir.
Çayın en özelliği, tamamen doğal bir ürün olması, hiçbir yapay renklendirici, koruyucu ve koku verici madde içermemesidir.Vücudun su dengesinin korunmasında önemli bir rol oynar.
 
 
Dünyada yaklaşık 40 ülkede çay üretimi yapılır. Dünyanın en önemli çay üreticisi ülkeler arasında Hindistan, Çin, Srilanka (Seylan), Japonya, Türkiye, Kenya, Vietnam gibi ülkeler yer alır. Çin, çay üretimi yapan bu ülkeler arasında birinci sırada olup Hindistan, Sri Lanka ve Kenya ile birlikte toplam çay üretiminin yaklaşık %70’ini oluşturur. Türkiye ise bu sıralama içerisinde yedinci sırada yer alır. Türkiye’de çay tarımı, başta Rize olmak üzere Ordu, Giresun, Trabzon ve Artvin illerinde yapılır.
 
Dünyada çay üretimi çoğunlukla Ekvator’a yakın bölgelerde gerçekleştirilir. Bu Kimyasal ilaçlama yöntemiyle çay yaprakları böceklenmelerden arındırılır.
 
 
Türk çayı, dünyada üzerine kar yağan
tek çaydır. Doğu Karadeniz Bölgesinin ekolojik koşulları sebebiyle 
Türk çayında böceklenme olmaz ve herhangi bir kimyasal ilaçlama yapılma ihtiyacı yoktur. Çay bitkisinin hiçbir kimyasal ilaçlamaya maruz kalmaması, Türk çayını dünyadaki diğer çaylardan ayıranen önemli 
özelliktir.
 
Dünyadaki çay tüketimine bakıldığında ise, 2000’li yılların başında kişi başına düşen yıllık çay tüketiminde ikinci sırada olan Türkiye, 2014'te kişi başı tüketimi 3 kg’ye ulaşarak, birinci sırada yer almıştır.

Mail grubumuza üye olarak fırsatlar ve yeniliklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

cayic.com markasıdır.

Çayiç © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır

Yandex.Metrica