Çay Demlerken Neleri Yapmamalı?


Doğru çay demleme şeklini detaylı olarak anlattığımız "İyi Çay Demlemek” yazımıza ek olarak, bir de yaygın olarak yapılan çay demleme hatalarından bahsetmek gerekiyor.

 

Çayı Yıkamayın. Çayı demlemeden önce yıkama alışkanlığı doğru bilinen yanlışların başında gelir. Nedense çayın temizlenmesi gerektiği düşünülür. Halbuki çay bitkisi tamamen doğal bir ürün olup, el değmeden üretilir, ya da üretilmelidir! Tabii ki bundan emin olmanın tek yolu, güvendiğiniz markaların ürünlerini almak...

 

Buna ek olarak, çayda toz olarak tabir edilen parçacıkların çayın tadını bozduğu düşünülür ve çayı yıkayınca geçtiği zannedilir. Aslında bunlar ambalajın içinde çayın sallanmasından kaynaklanan kırılmalardır ve yıkanınca geçmez, sadece gözle görülemeyecek hale gelir, yapışır.

 

 

Demlemeden Önce Demliğe Çay Koymayın. Kaliteli çayın temelinde çayı yakmadan üretmek büyük önem taşır. Gelin görün ki, birçoğumuz kaynatmak için çaydanlığa su koyarken demliğe de çay koyarak çayı da kaynatıp, kavurarak yanmasına sebep oluyoruz ve tadını bozuyoruz.

 

Yapılması gereken, demliği boş şekilde çaydanlığın üstüne koymak ve altta kaynamakta olan suyun buharının demliği ısıtmasını sağlamak.

 

Demlenme esnasında çaydanlığa soğuk su koymayın. Suyu kaynattıktan sonra çaydanlıktaki çayın bir kısmıyla çayı demleyip geride kalan suyun onca bardağı doldurmaya yetmeyeceği doğrudur J Fakat çaydanlığa soğuk su koyup üstteki demlikte bulunan çayın lezzetini kaybetmeden demlenmesini beklemek de büyük bir yanlış! Çünkü çayı demleyen ocaktaki ateş değil, çaydanlıktaki buhar. Soğuk su ilave edildiğinde çaydanlıkta bulunan suyun ısısı düşüyor ve çayın demlenmesini olumsuz etkiliyor.

 

Tavsiyemiz, başka bir yerde taze içme suyu ısıtın, 2-3 dakika bekleyin ve ocakta kısık ateşteki çaydanlığa ilave edin. Böylece çaydanlıkta bulunan suyun ısısını korumuş ve demlenmekte olan çayın da tadını bozmamış olursunuz.

 

Biten Çayı Tekrar Demlemeyin. Çok rastlanan bir diğer hata da çay bittikten sonra yeni bir çay demlemek yerine, bitmiş demliğin üzerine sıcak su ilavesi yaparak aynı çayı ikinci kez demlemek. Bazı yeşil çay ve beyaz çaylarda bu yöntem uygulansa da Türk siyah çayının yapısına hiç uygun olmayan bir yöntem olduğunun altını çizerek belirtmek gerekir. Hem çayın berraklığı gider hem de aroması kaybolur.

 

Kendinizi taze ve lezzetli çayiç’mekten mahrum etmeyin, yeni bir çay demleyin deriz J

 

Bayat çayı tüketmeyin. Çayı o kadar seviyoruz ki 1 gramının bile ziyan olmasını istemiyoruz. Fakat demlendikten sonra yarım saat geçmiş ve çay hala bitmemişse, acılaşmaya başlamış demektir. Bu çayı içerek mideye ve damak tadımıza zarar verdiğimizin farkında değiliz.

 

Tavsiyemiz, çayın ömrünü uzatmak için demlik içinde filtre kâğıdı ya da demlik süzgeci kullanmak. Bunlardan biriyle çay demlenirse, çay demlendikten 20 dakika sonra filtre kâğıdı ya da demlik süzgeci demliğin içinden alınarak çayın ömrü uzatılabilir.


Mail grubumuza üye olarak fırsatlar ve yeniliklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

cayic.com markasıdır.

Çayiç © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır

Yandex.Metrica