Bitki Çayları

Limit:
8 sonuçtan 1 ile 8 arası görüntüleniyor.

 

 

Her ne kadar çay denilse de,  bitki çayları aslında çay çeşitleri arasında yer almaz. Bilimsel adı camellia sinensis olan çay bitkisinden üretilmezler. Yani bitki çaylarına kısaca çay olmayan çaylar diyebiliriz. Şifalı bitkilerin çay kategorisine girmesinin sebebi çay bitkisiyle benzer demleme tekniğine sahip olmasıdır. Kullanım amacı olarak karşılaştırıldığında ise bitki çayları daha çok kış aylarına girerken hastalıktan korunmak ya da hasta olunduğunda iyileşmeye yardımcı etkileri sebebiyle tercih edilir. Siyah çay ise her daim her mevsim keyif için tercih edilir. Bitki çayları, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Hasta olunca değil, hasta olmadan önce tüketilmesi durumunda daha çok etkilidir. Tıbbi amaçla kullanılmamalıdır.

Açıkta satılan bitki çaylarının son kullanma tarihleri, saklama koşulları, nasıl toplandığı, nereden tedarik edildiği bilinmediği ve Sağlık Bakanlığı’ndan onaylanmadığı için, ambalajlı olan güvenilir markaların tercih edilmesinde fayda var.

Ofçay sağlıklı beslenme konusunda bilinçli olanlara ve çay saatlerini renklendirmek isteyenlere hepsi birbirinden şifalı tam 8 çeşit bitki çayı çeşidi sunmaktadır. 

Bitki Çaylarının Faydaları:

Ihlamur, kuşburnu, zencefil, adaçayı bitki çayları mevsim geçişlerinde tercih edilen bitki çaylarının başında gelir. İçine şeker ya da tatlandırıcı yerine bal katılabilir. Bal hem doğal tatlandırıcıdır hem de enerji verir.

Papatya Bitki Çayı; gerginliği azaltıcı, yatıştırıcıyı etkiye sahiptir. Rahatlatıcı etkisiyle uykuya çabuk geçilmesini sağlarken fazla tüketildiğinde mide bulantısı yapabilir.

Ihlamur Bitki Çayı; Ihlamur ağacının çiçek ve yapraklarından elde edilir. En bilinen faydası, sinirleri yatıştırma özelliği, grip ve nezle gibi hastalıklara iyi gelmesidir. Çok içildiğinde uyku kaçırabilir. Bu sebeple akşam saatlerinde içilmemesinde fayda var. Kaygıyı ve stresi azaltarak rahatlama sağlarken, yorgunluk hissini giderici etkisi vardır. Enerji verir. Sindirim sitemini düzenler. Göz sağlığı açısından da faydalı olan Ihlamur, sürekli bilgisayar başında çalışanlar için tavsiye edilir.

Ballı Zencefilli Ihlamur Bitki Çayı; Ofçay’a özel bir bitki çayıdır. Ofçay Halisane Ballı Zencefilli Ihlamur Çayı, ebegümeci, zencefil, dut yaprağı, meyankökü, bal aroması, stevya ve kuru baldan oluşmaktadır. Ihlamura eklenen bu bileşenlerle, ıhlamur çayının sadece tadı değil şifası da harmanlanmış. Zencefil; mide bulantısı ve baş dönmesine iyi gelirken, aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak vücut ısısını arttırmaya yardımcı olur. Bu sebeple soğuk algınlığı hastalığında çok tercih edilen bir bitkidir. Ebegümeci cilt sağlığından,  sindirim sitemine kadar çok yönlü faydalı bir bitkidir. Meyankökü cilt sağlığından, psikolojiye ve özellikle karaciğere faydalıdır. Bol şifalı ve üstelik lezzetli olan bu çayı her gün bir fincan tüketmeniz sağlığınız açısından tavsiye edilir.

Rezene Bitki Çayı; sindirimi rahatlatır, mide ve bağırsaklarda gaz söktürücü özelliği vardır. Bu sebeple, hazımsızlık, şişkinlik, mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Buna ek olarak, Regl dönemlerinin vazgeçilmezi olan rezenenin emziren annelerde süt arttırıcı özelliği vardır.

Nane Limon Bitki Çayı; Kış günlerinin vazgeçilmezi Nane Limon çayı, grip, nezle, soğuk algınlığına bire birdir. Nane, vücut ısısını arttırarak terlemeye yardımcı olur, mide bulantısına iyi gelir.  Strese ve baş ağrısına iyi gelen nane limonun, ağız kokusunu ve diş ağrısını giderici etkisi vardır. Rezene çayında olduğu gibi, ülsere ve mide yanmasına iyi gelir.

Adaçayı Bitki Çayı; İngilizcede ki karşılığı bilge çayı olan adaçayı, İçerdiği zengin besin kaynakları sayesinde genel anlamda metabolizmayı ve ruh sağlığını korur. Bayanlar için, özellikle menapoz sorasında, hormonal açıdan çok yararlıdır. Uyarıcı özelliği sebebiyle, daha çok gündüz saatlerinde tercih edilmelidir. İçerdiği zengin antioksidanlar sayesinde enfeksiyon hastalıklarına karşı etkilidir. Boğaz ağrılarında gargara olarak kullanılır. Hafızayı güçlendirerek beyin fonksiyonlarına olumlu etki sağlar. Aynı zamanda karaciğeri temizleme özelliği vardır, idrar yolu hastalıklarında etkilidir. Bilimsel olarak hiçbir yan etkisi bulunmayan adaçayının düzenli olarak her gün içilmesi tavsiye edilir.

Ballı Limonlu Adaçayı Bitki Çayı; Ofçay’a özel bir bitki çayıdır. Ofçay Halisane Ballı Limonlu Adaçayı, adaçayıyla harman bir çay olup, şifasına şifa katarken, lezzetini de içindeki özel karışımla taçlandırmaktadır. Ofçay Halisane Ballı Limonlu Adaçayı, adaçayı, dut yaprağı, kıvırcık nane, limon aroması, limon kabuğu, bal aroması, stevya ve kuru baldan oluşmaktadır. Bağışıklık sitemini güçlendiren bu çayı, düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Kış Çayı; Ofçay Halisane Kış Çayı, Ofçay’ın en çok tercih edilen bitki çaylarından biridir. Kendine has formülüyle hem bir bitki çayı, hem de bir siyah çaydır. Siyah çaya eşlik eden tarçın, portakal kabuğu ve karanfil eşsiz bir aroma ve koku verir. Aynı zamanda tarçın, karanfil ve portakal kabuğunun etkisiyle bağışıklık sitemini güçlendirir. Kış aylarının vazgeçilmezidir.

 

 

 

Mail grubumuza üye olarak fırsatlar ve yeniliklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

cayic.com markasıdır.

Çayiç © 2018 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır

Yandex.Metrica